Všeobecné tipy na cesty
Filtr – filtr na vodu ušetří nemalé množství peněz. Zvláště pak ve vyprahlých a suchých městech, kde čerpají z pochybných zdrojů vodu. Otestovaný máme filtr Sawyer (u nás Care Plus), který stačí našroubovat na klasickou pet láhev a dá se voda ihned pít. Na rozdíl od desinfekčních kapek, kde je třeba čekat několik hodin. Vychází kolem 1000,- Kč, ale návratnost je téměř po první třítýdenní dovolené, kdy nebudete muset neustále kupovat balenou vodu.
Vařič (pro dlouhodobější pobyty v zahraničí) – vařič na cesty ušetří několik stovek korun, když bydlíte po hotelech (ranní vaření čaje, či kávy, večeře a večerní vaření čaje). Jednoplotýnkový elektrický vařič je lehký a poměrně skladný. Koupili jsme v Mexiku takový jeden malý za necelé tři stovky. Na všech hotelech pak mají zásuvky. Je ale dobré to sem tam prostřídat s místní stravou, ať se člověk neošidí o gastronomický zážitek tamních kuchyní na cestách.
Vložka do spacáku – vložka do spacáku je praktická věc na pobyty v teplých i chladných místech dovolené. My máme od firmy „Sea to summit“ - Expander. Je lehká, skladná a hlavně pružná. V chladných místech si s ní můžete vlézt do spacáku, čímž docílíte většího tepla a v teplých lokalitách (tropická místa) se dá spát pouze v samotné vložce, která je pružná (nebrání pohybu v noci) a příjemná. Velkou výhodou je, že nemusíte prát celý spacák a taky se osvědčila v levných hotelech, kde si nejste jistí, zda máte čisté povlečení.
Špunty do uší – vyplatí se v rušných městech na spaní. Zvláště tam, kde se žije spíš večer, než přes den.
Šňůra na prádlo – ne vždy najdete místo na pověšení prádla.
Cestovní pojištění – pojištění na celý rok (nepřetržitý pobyt v zahraničí) nabízí více pojišťoven. Nejlevněji to vycházelo u VZP (sleva pro pojištěnce VZP v rámci „Klubu pevného zdraví“) a pak u České pojišťovny. POZOR – neplést si pojištění na dlouhodobý výjezd do zahraničí s cestovním pojištěním na opakované výjezdy (do 90 dní apod.).
Zdravotní pojištění v ČR si můžete odhlásit na zahraniční cestu delší než půl roku. Pokud byste se vrátili dříve, budete muset pojištění zpětně doplatit.
Svaté spaní (především budhistické chrámy a mešity) - na cestě se může stát, že někde zatmíte a nemůžete najít hotel, nebo někde rozdělat stan. Dá se využít krajní situace. Ve všech městech i vesnicích je v drtivé většině vždy svatostánek. Lze se zeptat na spaní tam, pokud je v něm nějaký správce. Je dobré umět trošku jazyk, představit se a vysvětlit situaci. Při troše štěstí vás nechají přespat v areálu. Při velkém štěstí dostanete i najíst a zajímavé informace od místních. Vyzkoušeno především v Asii.
Jazyk - doporučuji před návštěvou jakéhokoli státu naučit se základní fráze a slovíčka a nespoléhat se jen na světový jazyk. Místní vás budou mít radši a jsou přívětivější, zvláště v menších městech a na vesnicích.